دسته‌بندی نشده

اسلایم چیست؟ کاربرد آن و طریقه نگهداری از اسلایم چیست؟

نگهداری از اسلایم چیست

اسلایم چیست؟

اسلایم از وسیله های بازی کودکان است که امروزه در همه کشورها بخصوص ایران استفاده از آن ها باب شده است.اما واقعا اسلایم چیست؟ و ماده ای خمیری است که حالت ژله ای دارد و برای پرورش خلاقیت کودکان از آن استفاده میشود .این خمیر به خمیر جادویی شهرت داردوکودکان میتوانند به راحتی با آن اشکال واجسام مختلفی درست کرده وبدون اینکه جایی را کثیف کرده باشند وزحمتی برای والدین خود ایجاد کنندخلاقیت فکری و ذهنی خود را پرورش دهند وباید ذکر کرد که خمیر ژلاتینی اسلایم در رنگهاو اسانس های متنوعی قابل عرضه است. مانند بلک لایت، شب تاب، برفی، متالیک، مات، خامه ای، اکلیلی و … این خمیر جادویی توانسته به عنوان یک وسیله سرگرمی، جای خوبی در بین طرفدارانش پیدا کند.

استفاده از آنها باعث تخلیه ی فشارهای عصبی در کودکان می شود و کودک از بازی با آن لذت می برد

فواید اسلایم چیست؟

اسلایم چیست دونفره
اسلایم چیست دوتایی

فواید اسلایم چیست؟ خمیر اسلایم یک خمیر بازی قابل حمل است که هزینه زیادی نداردوشما میتوانید این خمیر ژلاتینی راهمه جا با خود ببرید وکودکتان را علاوه بر این که سرگرم کرده اید به پرورش خلاقیت ذهنی ,حسی او کمک می کنید .

اسلایم از مواد کاملا بهداشتی تهیه می شود که دارای خاصیت انعطاف پذیری بالایی داراست.کار کردن با اسلایم وتبدیل آن به اشکال مختلف باعث می شود تنش های عصبی واسترس از فرد دور شود یکی دیگر از فواید اسلایم داشتن تنوع رنگ است که بسیار در نظر کودکان ونوجوانان خوشایند وجذاب است .لازم به ذکر است که بزرگسالان هم برای سر گرمی وتفریح میتوانند از اسلایم بهره ببرند.

به علت روانی و انعطاف پذیری می توان با فشردن اسلایم استرس خود را تخلیه و از صداهایی که از حبس هوا در بین لایه های آن ایجاد می شود لذت برد. انعطاف پذیری اسلایم طوری است که می توان اشکالی خلاقانه ای با آن ایجاد کرد .

استفاده از رنگهای بهداشتی و تنوع رنگی، اسلایم را برای کودکان و نوجوانان نیز خوشایند کرده و بازی با آن برایشان جذاب است. اسلایم به دست ورزی کودکان کمک کرده و موجب رشد خلاقیت آنها می گردد.

اسلایم نه تنها دارای قیمت مناسب است بلکه می توانید به راحتی آن را با خود به هرجا ببریدو از بازی با آن لذت ببرید.

خاصیت دیگر اسلایم چیست؟ خاصیتی که خیلی باعث محبوبیت آن شده بحث تمیز کاری میباشد شما می توانید از این خمیرجادویی در تمیز کردن اطراف کلید وپریز ,منافذ بلند گوواسپیکرسینمای خانگی و ضبط, تلفن همراه ,فضای بین دکمه های ریموت کنترل ,کیبورد کامپیوتر  ویا لب تاپ وخلاصه هر جایی که دسترسی آسان به آن نداریدبدون گذاشتن هیچ ردی, تمیز کنید .

مضرات اسلایم چیست، آیا اسلایم ایمن است؟

اسلایم چیست ابی
اسلایم چیست ابی

مضرات اسلایم چست؟ اسلایم های خانگی از مخلوط کردن چسب چوب و آب با بوراکس ساخته می شوند. اسلایم برای کودکان و حتی بزرگسالان، بسیار سرگرم کننده است اما آیا ایمن هم هست؟

چسب چوبی که در ساخت اسلایم استفاده می شود کاملا بی ضرر است. جزء دیگری که در ساخت اسلایم مورد استفاده قرار می گیرد بوراکس بوده است که نام دیگر آن تترابورات سدیم می باشد. جزء اصلی بوراکس، بور بوده که یک عنصر معدنی موجود در پوسته زمین است. بوراکس به ایجاد چسبندگی در اسلایم کمک می کند.

بوراکس، اسید بوریک نیست. باعث تعجب است که در بسیاری مطالب این دو ماده را یکی دانسته اند!
تفاوت بین این دو ماده در این است که، اسید بوریک هنگامی تولید می شود که بوراکس با اسیدهای دیگری مانند اسید سولفوریک یا اسید کلریدریک واکنش دهد. اسید بوریک دارای pH 5 است در صورتیکه بوراکس، قلیا با pH 9.3 است.

با توجه به برگه اطلاعات ایمنی مواد (MSDS)، بوراکس درجه خطر 1 برای سلامتی دارد.

بوراکس غیر سرطان زا بوده و یک محرک پوستی خفیف است. قلیایی بودن بالا بوراکس منجر به آسیب پوستی می شود (درست همان طور که استفاده از جوش شیرین ممکن است باعث التهاب پوستی شود). استفاده از دستکش برای افرادی که پوستی حساس دارند، توصیه می شود.

در نهایت، بوراکس کاملا طبیعی است و منجر به سرطان نمی شود، در بدن تجمع پیدا نمی کند، از طریق پوست جذب نمی شود و برای محیط زیست مضر نیست.

در هر صورت استفاده از بوراکس در جهت ساخت اسلایم خانگی توسط کودکان بایستی با نظارت بزرگسالان انجام گیرد تا توسط کودکان به صورتی اشتباه استفاده نگردد. در صورتیکه با نظارت بزرگسالان بوده و فقط برای ساخت اسلایم استفاده شود (نه خوردن!)، هیچ خطری ایجاد نمی کند.

بوراکس قبل از استفاده در تهیه اسلایم، با آب رقیق می شود و معمولا مقدار بوری که در ساخت اسلایم استفاده می شود خیلی پایین تر از حدی است که نگرانی جدی وجود داشته باشد.

باید به این نکته توجه داشت که اسید بوریک در محیط زندگی مردم تمام دنیا از جمله کانادا و ایران وجود دارد و مردم به‌طور طبیعی مدام، از طریق مواد غذایی مانند میوه‌ها و سبزی‌ها و آب آشامیدنی، در معرض تماس با این ماده قرار می‌گیرند.

علاوه بر این، ممکن است که افراد از طریق محصولات مختلف دیگری نیز با اسید بوریک تماس پیدا کنند مانند آفت‌کش‌ها، محصولات شوینده، مواد اولیه مخصوص صنایع دستی و بازی، لوازم آرایشی و بهداشتی، استخر شنا، مواد شیمیایی مخصوص جکوزی، انواع محصولات طبیعی و داروها، اما آیا بوراکس که این همه با زندگی ما عجین شده، ماده‌ای بی‌خطر است؟ مسلما خیر

دپارتمان سلامت کانادا توصیه می‌کند که تماس مردم کانادا، خصوصا کودکان و زنان باردار، حداقل با منابع دیگر حاوی این ماده باید تا حد امکان کاهش یابد.

روش جلوگیری از عوارض اسلایم چیست؟

اسلایم چیست سبز
اسلایم چیست سبز

در صورتی که این خمیر از مواد بی‌خطری تهیه شده باشد، می‌تواند در زمینه افزایش خلاقیت و مهارت‌های فردی کودکان بسیار موثر باشد. بنابراین بهتر است سعی کنید خمیر بازی اسلایم را خودتان در منزل با مواد بی خطر بسازید ساخت این ژل بازی کار سختی نیست و به مواد زیادی نیاز ندارد.

فقط توجه کنید که اگر از رنگ و مواد شوینده و بهداشتی و هر آنچه استفاده می کنید شامل مواد خطرناکی مثل اسید بوریک نباشد. به برچسب آن توجه کنید. و همیشه موادی که تاریخ انقضای آن گذشته است را دور بریزید.

با استفاده از آب، چسب، آرد ذرت یا نشاسته مایع و رنگ های خوراکی می توانید یک ژل بازی اسلایم کاملا بی خطر و بهداشتی در منزل درست کنید. البته مدت استفاده از آن کمتر از مدلهای بازاری آن خواهد بود.

طریقه نگهداری ژل بازی اسلایم چیست؟

6 1
اسلایم چیست بنظرت

نگهداری ژل اسلایم : 

ژل اسلایم یا خمیر بازی جادویی باید در جای خنک و به دور از نور آفتاب و گرما، مثل یخچال نگهداری شود. قبل از بازی دست های خود را بشویید و با دست تمیز و مرطوب (با آب) از آن استفاده کنید.
همچنین توجه داشته باشید که هیچ گونه ماده خارجی نباید با اسلایم مخلوط شود.

نحوه رفع سفت شدن ژل اسلایم چیست؟

این ژل به دو دلیل سفت می شود، یکی استفاده زیاد از قطره همراه با آن و دیگری هوا خوردن ژل و نبستن درب ظرف است. اگر ژل اسلایم سفت شد، با گرم کردن می توانید، آن را نرم کنید و مقدار کمی آب یا روغن بچه به آن اضافه کنید.

نحوه رفع شل شدن ژل بازی اسلایم چیست؟

این ژل به دو دلیل شل می شود، یکی ماندن در گرما و دیگری گذشتن از زمان استفاده یا همان تاریخ انقضا. با قطره سفت کننده که همراه با آن عرضه می شود و سرمای یخچال می توانید دوباره اسلایم خود را و به حالت قبل برگردانده و آن را سفت کنید.

اگر قطره سفت کننده تمام شده است می توانید یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در نصف لیوان آب گرم حل کنید تا محلولی مشابه محلول سفت کننده داشته باشید، و سپس قطره قطره آن به اسلایم اضافه کنید.

در صورت نگهداری مناسب می توانید از ژل اسلایم به مدت 3 الی 4 ماه استفاده کنید.

منبع: سایتهای تناما ، دلگرم ، ویستا ، آویداک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =