دسته‌بندی نشده

طرز تهیه اسلایم در خانه

طرز تهیه اسلایمم

حتماً شما هم ویدیوهای بازی با اسلایم (Slime) را دیده اید. اگر قصد دارید اسلایم بخرید، شاید بد نباشد قبلش نگاهی به این آموزش طرز تهیه اسلایم بیاندازید. در این اسلایم ساز ی یاد می گیرید با کمترین هزینه اسلایم با رنگ دلخواه تان بسازید . اسلایمی که در خانه می سازید، مثل نمونه های تجاری نیست ولی مزیتش این است خودتان اسلایم سازی کردید ! با اسلایم ساز همراه باشید.

قدم اول طرز تهیه اسلایم

 • چسب سفید ، چسب چوب یا چسب کاردستی
 • بوراکس (Borax) یا بوره
 • رنگ غذا
 • آب
 • دو عدد کاسه

قدم دوم طرز تهیه اسلایم

 1. در یک کاسه نصف فنجان چسب و نصف فنجان آب را با هم مخلوط کنید. اگر می خواهید اسلایم‌تان رنگی باشد، چند قطره رنگ غذا به آن اضافه کنید.
 2. در یک کاسه دیگر یک قاشق چایخوری بوراکس را با یک فنجان آب مخلوط کنید و آنقدر هم بزنید که بوراکس حل بشود.
 3. ترکیب چسب را به بوراکس اضافه کنید و آرام هم بزنید.

اسلایم بلافاصله شکل می گیرد اما شما باید هم زدن را تا جایی که می توانید، ادامه بدهید. هم زدن را با دست انجام بدهید و تا وقتی که چسبندگی آن از بین برود به کارتان ادامه بدهید. باقیمانده آب داخل کاسه را هم خالی کنید.

اگر دوست دارید بدانید چه اتفاقی می افتد که مخلوط چسب تبدیل به این خمیر جالب می شود باید بگوییم چسب حاوی ماده ای به نام پلی وینیل استات است که نوعی پلیمر مایع است. بوراکس مولکول های پلی وینیل استات را بهم وصل می کند و از آنها یک پلیمر بزرگ و منعطف می سازد. هرچه بیشتر با این پلیمر بازی کنید، سفت تر و منسجم تر می شود. دقت کنید که اسلایم را باید داخل کیسه پلاستیک نگه دارید تا خشک نشود.

اسلایم بسازیم طرز تهیه اسلایم
اسلایم بسازیم طرز تهیه اسلایم

آموزش طرز تهیه اسلایم سوپر !

سوپراسلایم نام نوعی اسلایم است که خاصیت کشسانی کمتری دارد و شفاف تر است. این نوع اسلایم غیرسمی است اما بهتر است دور از دسترس کودکان نگه داشته بشود. خودتان هم بعد از بازی با آن دست هایتان را بشویید.

مواد لازم

 • الکل پلی وینیل (PVA)
 • بوراکس
 • فنجان اندازه گیری
 • رنگ غذا
 • آب

ابتدا محلول الکل پلی وینیل چهار درصد بسازید. اینکار را به روش زیر انجام بدهید:

۱٫۵ قاشق چایخوری PVA (معادل ۴ گرم) را با نصف فنجان آب (معادل ۱۰۰ میلی لیتر) مخلوط کنید و داخل یک کاسه مناسب مایکروویو قرار بدهید. روی کاسه را بپوشانید و آن را به مدت یک دقیقه داخل مایکروویو قرار بدهید. مخلوط را بیرون بیاورید و هم بزنید. سی ثانیه دیگر کاسه را داخل مایکروویو بگذارید و دوباره هم بزنید. این کار را تا وقتی ادامه بدهید که PVA کاملاً مخلوط شده باشد. ممکن است یک غشای نازک روی محلول شکل بگیرد که می توانید آن را با قاشق بردارید. اگر می خواهید سوپراسلایم رنگی باشد، رنگ غذا را در این مرحله به محلول PVA اضافه کنید.

در طرز تهیه اسلایم ، برای ساختن محلول بوراکس ۴ درصد هم دو قاشق چایخوری سرخالی بوراکس (معادل ۴ گرم) را با نصف فنجان آب مخلوط کنید.

محلول PVA رنگی را داخل یک کیسه زیپ دار بریزید و دو قاشق چایخوری از محلول بوراکس را به آن اضافه کنید.

زیپ کیسه را ببندید و آن را با دست ورز بدهید تا ترکیبات شیمیایی به خوبی با اسلایم مخلوط بشوند. وقتی بافت سوپراسلایم به حالت دلخواه تان رسید، می توانید آن را از کیسه بیرون بیاورید و با آن بازی کنید.

چه اتفاقی افتاد؟

آب مایعی است که از مولکول های H2O مستقل ساخته می شود اما الکل پلی وینیل از زنجیره های مولکولی متصل بهم تشکیل شده و به همین خاطر یک پلیمر مایع است. اینجا بوراکس کار نوعی اتصال دهنده متقابل را می کند و زنجیره های PVA مستقل را بهم وصل می کند و آنها را تبدیل به اسلایم می کند. این اتصال وقتی رخ می دهد که مولکول های بوراکس با مولکول های زنجیره های PVA اتصالات هیدروژنی برقرار می کنند. از آنجاییی که اتصالات هیدروژنی ضعیف هستند، در حین بازی با اسلایم شکسته می شوند و دوباره شکل می گیرند.

اسلایم ساخته شده و آماده است

اگر اسلایم تان را در کیسه پلاستیکی و در یخچال نگه دارید، تا مدت زیادی دوام می آورد و می توانید مدت ها با آن بازی کنید. تصاویر اسلایمی که می سازید را با اسلایم ساز به اشتراک بگذارید.

منبع:saakhtani.ir


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − هفت =